Dijagnostikovanje bolesti desni

Bolesti desni

Od jednostavnog krvarenja desni do bolne recesije desni, bolest desni je problem sa kojim morate da se pozabavite što je pre moguće. Ne bojte se da započnete rešavanje problema. Vaš stomatolog može da vam pomogne sa planom lečenja bolesti desni u bilo kojoj fazi bolesti .

Znaci i simptomi bolesti desni

Postoji nekoliko vrlo uobičajenih znakova parodontalne bolesti koje treba tražiti u svakodnevnoj rutini. Ovi znaci bolesti desni mogu biti signali da zdravlje vaših desni nije onakvo kakvo bi trebalo da bude.

Nemojte ignorisati crvene, otečene desni, povlačenje desni, krvarenje prilikom četkanja ili čišćenja koncem, vidljiv gnoj, povećanu osetljivost na toplu ili hladnu hranu, bol prilikom žvakanja, loš ukus u ustima, stalni loš zadah, osećaj sa su zubi labavi i pokretljivi.

Uvek idite na rutinske posete stomatologu na preglede – dijagnoza bolesti desni je jedan od razloga zašto bi trebalo da se pridržavate ovih sastanaka.

Kako će vaš zubar dijagnostikovati bolest desni

Kada se pojavite na pregledu kod zubara, možda nećete shvatiti da vaš zubar i higijeničar traže simptome bolesti desni. Evo nekih od stvari koje se dešavaju prilikom čišćenja zuba koje mogu pomoći u prepoznavanju parodontitisa.

Bolesti desni
Foto by Canva

Medicinska istorija

Možda razmišljate: „Da li sam došao kod lekara ili kod zubara?“ Ovo je uobičajena ideja koju mnogi ljudi imaju kada stomatolog pita o određenim bolestima koje se javljaju u njihovoj porodici, ili ako im je nedavno dijagnostikovana bilo kakva sistemska stanja.

Jedan od razloga za to je da bilo koji lek koji vam je možda prepisao lekar može izazvati ozbiljne posledice po vaše oralno zdravlje.

Na primer, lekovi koji imaju neželjeni efekat izazivanja suvih usta ili „kserostomije“ mogu dovesti do karijesa.
Pljuvačka u ustima nam pomaže da isperemo hranu i druge ostatke kako bismo se oslobodili plaka. Plak prirodno formira biofilm na površini naših zuba nakon što pojedemo ili popijemo bilo šta sa ugljenim hidratima ili šećerima.
Vremenom, ako se plak ne uklanja redovno četkanjem i čišćenjem koncem, to može dovesti do nakupljanja kamenca. Zubni kamenac formira žuti, smeđi sloj naslaga nakon što se plak stvrdne. Za razliku od plaka, zubni kamenac ne možete bezbedno ukloniti sami. Ovo može profesionalno da uradi samo stomatolog ili zubni higijeničar.

Merenje dubine džepa

Ovaj deo vašeg stomatološkog pregleda i čišćenja zuba naziva se „perio sondiranje“. Ovde stomatolozi koriste instrument koji se zove parodontalna sonda sa oznakama u milimetrima koje se koriste za merenje dubine džepova oko svakog zuba.

Čvrstim i blagim pritiskom, perio sonda se ubacuje u vaš gingivalni sulkus, što je prostor između vašeg zuba i desni koji ga okružuje.

Zdrave mere su između 1-3 mm dubine džepa.

Generalno, sve što je dublje od toga ukazuje na upalu desni koja čini džep dubljim. Što je džep dublji, desni su oko zuba labavije, a stepen upale je veći.

Još jedan znak koji će vaš stomatolog ili zubni higijeničar tražiti prilikom merenja dubine džepa je krvarenje nakon sondiranja. Parodontalna sonda je zatupljena na kraju, tako da ne bi trebalo da izazove krvarenje u zdravim ustima. Krvarenje nakon sondiranja se ne smatra normalnim i jedan je od značajnih znakova upale desni.

Zaista je važno da ne propustite redovne preglede i čišćenja. Na taj način, sve što je neobično biće rano primećeno i blagovremeno lečeno.

Zubni rendgenski snimci

Svrha rendgenskog snimka je pomoć vašem stomatologu da pregleda sve u ustima što nije vidljivo golim okom.
Najčešći se uzimaju četiri ugriza, po jedno za svaki kvadrant. Vaš stomatolog će moći da vidi sve od vrha vašeg zuba do njegovog korena, kao i visinu kosti oko njega.

Parodontalni ligament služi kao potporna struktura između zuba i kosti. Bakterije se mogu nakupiti u dubokim parodontalnim džepovima i uzrokovati uništenje parodontalnog ligamenta, što dovodi do gubitka kostiju i eventualnog gubitka zuba.

Uzimanje rendgenskih snimaka ugriza pomoći će vašem stomatologu da proceni da li postoje promene na kosti vilice kao rezultat bolesti desni.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Scroll to Top
🔍