Pet saveta za osmeh dostojan poljupca

Poljubac

Ako želite osmeh koji odiše svežinom i samopouzdanjem, važno je posvetiti posebnu pažnju nezi zuba i usne duplje. Pravilna oralna higijena, redovne posete stomatologu, i adekvatni proizvodi su ključni za osmeh koji ostavlja dobar utisak. U nastavku ćemo vas provesti kroz nekoliko koraka koji će vam pomoći da osigurate osmeh dostojan poljupca.

Pazite na loš zadah

Neprijatan zadah (halitoza) nastaje usled nakupljanja bakterija u usnoj duplji, zbog čega je redovno pranje zuba ključno za borbu protiv ovog problema. Ne zaboravite da očistite i jezik, jer se i na njemu mogu zadržati bakterije. Takođe, čišćenje prostora između zuba interdentalnim četkama ili zubnim koncem doprinosi sprečavanju lošeg zadaha.

Jedan od ključnih koraka za održavanje svežeg daha jeste obezbeđivanje dovoljne proizvodnje pljuvačke. Pljuvačka pomaže u sprečavanju isušivanja usta, što je jedan od glavnih uzroka lošeg zadaha. Žvakanje žvakaće gume bez šećera između obroka podstiče lučenje pljuvačke i tako pomaže održavanju svežeg daha.

Uporan neprijatan zadah može ukazivati na ozbiljniji problem, poput bolesti desni. Ako održavate dobru oralnu higijenu, a zadah i dalje traje, savetujemo se zakazivanje pregleda kod stomatologa kako biste utvrdili uzrok.

poljupci
Foto by Canva

Podelite poljubac – ne četkicu za zube

Bakterije i virusi koji izazivaju prehladu i upalu grla mogu se preneti sa osobe na osobu putem pljuvačke, ali istraživanja ukazuju da je svaka četvrta osoba voljna da deli četkice za zube sa drugim ljudima. Bakterije mogu da žive na četkici za zube od nekoliko sati do nekoliko dana, što čini izbegavanje deljenja četkice za zube, čak i sa voljenim osobama, zaista važnim.

Ne zaboravite da perete zube dva puta dnevno, I da to bude poslednja stvar koju ćete uraditipred spavanje. Takođe imajte za cilj da zamenite četkicu za zube svaka tri meseca, ili čim se čekinje istroše.

Koristite proizvode koji sadrže fluor

Upotreba proizvoda koji sadrže fluor će pomoći u sprečavanju karijesa i poboljšanju opšteg oralnog zdravlja.
U većini slučajeva standardna pasta za zube iz supermarketa sadrži količinu fluora koja je adekvatna za osobe starije od tri godine (između 1350-1500 delova na milion), ali ako ste pod većim rizikom od nastanka karijesa, vaš stomatolog može preporučiti pastu sa većim sadržajem fluora.

Ulepšajte svoj osmeh bezbedno

Samopouzdanje je ključno, pa ako mislite da će vam blistaviji osmeh podići samopouzdanje, možda ste u nekom trenutku razmislili o izbeljivanju zuba.

Izbeljivanje zuba može bezbedno i efikasno obaviti isključivo stomatolog. Izbegavajte odlazak kod kozmetičara ili korišćenje preparata za izbeljivanje kupljenih putem interneta, jer oni mogu sadržati znatno veće koncentracije vodonik-peroksida. Time biste mogli ugroziti zdravlje svojih zuba i desni, izlažući ih trajnim oštećenjima.
Uvek treba da razgovarate sa svojim stomatologom o tome koje opcije beljenja su najbolje za vas. Izbeljivanje zuba se smatra stomatološkim zahvatom, stoga samo kvalifikovani stomatolog (ili zubni higijeničar ili klinički zubni tehničar, po receptu stomatologa), može stručno da sprovede postupak.

Postoji veliki broj proizvoda bez recepta koje možete koristiti, ali pošto je zakonska granica za vodonik peroksid u ovim proizvodima 0,1%, to će imati mali ili nikakav dugoročni efekat na vaše zube.

Zubar i higijeničar su vaši prijatelji

Odlaskom na redovne preglede kod stomatologa pomaže da vaše oralno zdravlje bude najbolje moguće u svakom trenurku. Trebalo bi da posećujete svog stomatologa i higijeničara onoliko često koliko oni preporučuju.
Na taj način oni takođe mogu rano uočiti i lečiti sve probleme, pre nego što se razviju u nešto ozbiljnije.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Scroll to Top
🔍